Haber Detayı
30 Kasım 2020 - Pazartesi 11:15
 
BAŞKAN BÜYÜKAKIN'DAN GEBKİM'E ÖVGÜ
Sanayi Haberi


KOCAELİ HABERİ Başkan Büyükakın, ‘’Bu başarıda büyük emek ve gayret var’’

Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr Tahir Büyükakın, yıllık 4 milyar liraya ulaşan ihracat hacmiyle sektörde önemli bir firma olan Türkiye’nin ilk kimya ihtisas OSB’si GEBKİM’i ziyaret etti. İlk olarak GEBKİM Kimya İhtisas OSB ve GEBKİM Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya gelen Başkan Büyükakın, daha sonra Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Sadettin Hülagü ile birlikte GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde incelemede bulundu. Başkan Büyükakın, “Ülkemiz için yatırım yaparak istihdam sağlayan tüm firmalarımızı kutluyorum” dedi. 

YILLIK 4 MİLYAR LİRAYI BULAN İHRACAT RAKAMI
GEBKİM Yönetim Kurulu üyelerini ziyaret ederek hayata geçirdikleri yatırımları için tebrik eden Başkan Büyükakın, kimya sektöründe katma değeri yüksek yerli üretimlerin ihracata nasıl katkı sağladığını, bunun yanında ithalatı nasıl azalttığını GEBKİM Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Aracı’dan detaylı bir şekilde bilgisini aldı.  GEBKİM bünyesinde yeni yatırımlara imza atan şirketleri de tebrik eden Başkan Büyükakın, kimya kümelenmesinin en güzel örneğini şehrimizde görüyoruz diyerek, “GEBKİM 66 firması ve yıllık 4 milyar lirayı bulan ihracat rakamıyla sektörde çok önemli bir yerdedir. İşte bu başarıda büyük bir emek ve gayret var. Burada inovasyon, yatırım, ülke kalkınmasına hizmet ve insana yatırım var” vurgusu yaptı.

“ŞEHRİMİZ İÇİN ÇOK BÜYÜK BİR KAZANIMDIR”
GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde de inceleme yapan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr Tahir Büyükakın, 20 Milyonluk yatırımla hayata geçirilen okul nedeniyle GEBKİM Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı’yı tebrik etti. Okulun içerisindeki laboratuvarları gezen, teorik bilgileri pratikle buluşturabilecekleri bir eğitim kurumunun nitelikli insan kaynağı için çok önemli olduğunu söyleyen Başkan Büyükakın, “GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi şehrimiz için çok büyük bir kazanımdır” şeklinde konuştu. GEBKİM öğrencileri sektöre en iyi şekilde hazırlamak amacıyla kurulan Uygulama ve Pilot Üretim Tesisi ile 8’i kimya 4’ü endüstriyel otomasyon olmak üzere 12 laboratuvar var. Her detayı titizlikle planlanan ve bünyesinde Ar-Ge laboratuvarı da bulunan pilot tesiste, yüzey temizlik malzemeleri, dezenfektan ve kompozit ürünler de üretiliyor. GEBKİM Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren firmalar toplam 2 bin 600 kişiye istihdam sağlarken bunların 450’si kadın çalışanlardan oluşuyor.

Kaynak: Editör: Cengiz Yücak
 
Etiketler: BAŞKAN, BÜYÜKAKIN'DAN, GEBKİM'E, ÖVGÜ,
Haber Videosu
Yazarlar
Sayfalar
Arşiv
Haber Yazılımı