Haber Detayı
06 Aralık 2019 - Cuma 14:42
 
İZMİT-GEBZE-TUZLA-PENDİK-KARTAL-MALTEPE ÇÖPÜ HANGİSİ DAHA PAHALI TAŞIYOR?
Haberi


KH/CENGİZYÜCAK Çevre temizliği ve çöp taşıtma hizmetlerini özel teşebbüslere yaptıran her Belediyenin baş ağrısı olmuştur çöp taşıması ihale dönemleri.. Ve de o ihaleler ile ilgili iddialar ayyuka çıkmıştır..

2004 yılında Gebze Belediye Başkanı seçilen İbrahim Pehlivan'dan itibaren Geze Belediyesinin çöp taşıma ihalesi daha sonra gelen Adnan Köşker ve şimdi de Zinnur Büyükgöz'ün döneminde de Gebze basınında yer aldı ama özellikle İzmit basınında kat kat fazlasıyla yer buldu..

Ben geçmişte "bu İzmit basını Gebze Belediyesinin bu çöp ihalesi ile neden bu kadar çok yakından ilgileniyor da İzmit veya diğer ilçe belediyelerinin çöp ihalelerini pek fazla haber konusu yapmıyor" diye merak etmiş ve duayen bir siyasetçiye sorduğumda "Çünkü Gebze'den hiç bir siyasi ismin parlayıp ileri de Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin başına gelmesini veya milletvekili olmasını istemiyorlar. İlçelerden Büyükşehire sıçrayacak potansiyel isim Gebze'den çıkar. Onun için bu İzmit lobisi her dönem Gebze Belediye başkanlarını böylesi büyük rakamlı ihalelerde şaibeli hale düşürürler" demişti..

O gün için bu yorumu çok abartılı bulmuştum ama gelinen noktada İbrahim pehlivan'ın da ve sonrasında Adnan Köşker'in de siyaseten önünün tıkandığını gördük ve muhtemelen 2024'de Zinnur Büyükgöz'ü de aynı akıbet bekliyor..

Nerden mi vardım bu kanıya?
İzmit lobisinin iki eski gazetecilerinden birisi olan Tanzer Ünal, 4 günden beri köşesinden, Gebze Belediyesinin çöp ihalesi rakamının abartılı olduğunu yazıyor..
Yazar..gazetecidir..hakkıdır..özgürdür.. 

Lakin ben de merak ettim İzmitli Tanzer Ünal'ın İzmit Belediyesi çöp ihalesini kaç liraya vermiş diye..
Konuyu araştırmak için "Kamu İhale Kurumu"nun internet sitesine girdim ve İzmit Belediyesi ile Gebze Belediyesinin çöp ihale bedellerine baktım..
Gebze Belediyesi aylık çöp taşıma bedeli: 1 Milyon 885 bin TL
İzmit Belediyesi aylık çöp taşıma bedeli:    1 Milyon 831 bin TL


Rakamlar hemen hemen aynı bir de nüfuslarına bakayım dedim. Öyle ya nüfusa göre çöp artıyor..
İzmit'in nufusu: 363 bin kişi
Gebze'nin nüfusu: 371 kişi

Yani Gebze'nin nüfusunun İzmit'ten 8 bin kişi daha fazla olduğunu düşündüğünüzde İzmit ve Gebze Belediyelerinin çöp taşıma ihale bedellerinin eşit olduğunu görürsünüz..
Hele hele bir de Gebze Belediyesinin çöp taşıma yüküne GOSB, Güzeller OSB ve Plastikçiler OSB gibi üç devasa sanayi bölgesinin çöpünü eklediğiniz de  Gebze'nin fiyatının İzmit'in altına düştüğünü de görebilirsiniz..


Peki o zaman İzmit basını ve İzmitli gazeteci Tanzer Ünal neden hep Gebze'nin çöplüğünü karıştırırlar da İzmit'in çöplüğüne hiç dokunmazlar değilmi?

"Kamu İhale Kurumu"nun internet sitesinin bu kolaylığından faydalanarak bir de komşu il İstanbul'un ilçelerine bakayım onlar çöplerini kaça taşıtıyorlarmış diye..
İşte komşudaki durum;
Kartal Belediyesi aylık çöp taşıma bedeli: 2 Milyon 695 bin TL
Tuzla Belediyesi aylık çöp taşıma bedeli : 2 Milyon 222 bin TL
Maltepe Belediyesi aylık çöp taşıma bed.: 2 Milyon 033 bin TL

Yani komşu bizden daha fazla paraya taşıtıyormuş çöplerini..
Ben demiyorum rakamlar diyor..

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: İZMİT-GEBZE-TUZLA-PENDİK-KARTAL-MALTEPE, ÇÖPÜ, HANGİSİ, DAHA, PAHALI, TAŞIYOR?,
Haber Videosu
Yazarlar
Kocaeli Nöbetçi Eczaneleri
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Arşiv
Haber Yazılımı