Haber Detayı
27 Ocak 2020 - Pazartesi 15:13
 
Kocaeli'de 0.5 puan gerilemiş hem de 0.5 puan artmış
Odalar Haberi


KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu kapasite kullanım oranlarını değerlendirdi

Merkez Bankası ve Kocaeli Sanayi Odası verilerine göre kapasite kullanım oranlarını değerlendiren KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Odamız tarafından her ay düzenli olarak açıkladığımız imalat sanayinde kapasite kullanım oranı ilimizde yüzde 70.5 ile geçen aya göre 0.5 puan gerilerken, geçen yıla göre 0.5 puan arttı. Merkez Bankası tarafından yüzde 75.5 olarak açıklanan Türkiye imalat sanayinin kapasite kullanım oranı ise geçen aya göre 1.5 puan gerilerken, geçen yıla göre 1.1 puan arttı.” dedi.

Zeytinoğlu, “Kocaeli kapasite kullanım oranlarında geçen yıla göre gerçekleşen artışta, ilimizin öncü sektörlerinden ihracatımıza da en büyük katkıyı veren otomotiv ve kimyanın yanında metal, makine, plastik ve kauçuk sektörlerinin katkısını görüyoruz.” dedi.

Kocaeli firmalarının iç ve dış piyasadaki gelecek dönem beklentilerini de açıklayan Zeytinoğlu, “Kocaeli genelinde sanayi kuruluşlarına yönelik yaptığımız araştırmada firmalarımızın yüzde 19’u şubat ayında alınan iç piyasa sipariş miktarının arttığını, yüzde 53’ü ise bu miktarın değişmediğini ve yüzde 28’i azaldığını belirtmiştir. Benzer şekilde ihracat yapan firmalarımızın ise yüzde 18’i dış piyasa siparişlerinin arttığını, yüzde 60’ı sipariş miktarında bir değişme olmadığını, yüzde 22’si ise azaldığını ifade etmişlerdir.” dedi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Kocaeli'de, 0.5, puan, gerilemiş, hem, de, 0.5, puan, artmış,
Haber Videosu
Yazarlar
Sayfalar
Arşiv
Haber Yazılımı