Haber Detayı
16 Ekim 2021 - Cumartesi 04:41
 
Kocaeli'de su altını anlatan kitap çıktı
Eğitim Haberi


Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne bağlı Kocaeli Müze Müdürlüğü ile İMEAK DTO Kocaeli Şubesi tarafından hazırlanan, “Su Altı Kültürel Mirasımızı Keşfediyoruz” adlı çocuk kitabının tanıtımı düzenlenen törenle gerçekleşti.

Körfez Ticaret Odası Konferans Salonu’nda gerçekleşen programa; Vali Yardımcısı İsmail Gültekin,  Körfez Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, İl Kültür ve Turizm Müdürü Fatih Taşdelen, İMEAK DTO Kocaeli Şube Başkanı Vedat Doğusel, Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk, DTO Meclis Başkanı Dr.Kürşat Bal, Liman Başkanı Erol Ekmekci, Körfez Belediye Başkan Vekili Osman Yurt, Körfez İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Zihni Manap, Kocaeli Müze Müdürü Serkan Gedük,  davetliler ile Bahçeşehir ve Uğur Okulları Müdürleri ve öğrencileri katıldı.

KÜLTÜREL MİRASIMIZ

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program protokol konuşmalarıyla devam etti. İlk olarak söz alan Müze Müdürü Serkan Gedük, “Bizler müdürlük olarak değerli paydaşlarımızla birlikte çocuklara yönelik kültürel mirasımızın korunması ve tanıtılması konusunda eğitimler vererek yayımlar hazırlamaktayız.  Bugün de burada denizciliği, sualtı dünyasını ve su altında bulunan kültür varlıklarımızı tanıtmak, aynı zamanda sevdirmek için hazırladığımız bu kitabı tanıtmaktayız” dedi.

İÇİNİZDEKİ DENİZİ ÇIKARIN

DTO Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Doğusel ise konuşmasında, “Bugün burada bizim geleceğimiz olan çocuklarımız var. Biz bu yola çıktığımızda ülkemizin denizleşmesinin en önemli etkenlerinden biri temel eğitimden başlamaktır. Kocaeli her iki tarafı denizle kaplı bir şehirdir. Denizcilik konusunda Türkiye için başkenti olan bir kentimiz var. Biz 2 milyon nüfusumuzla Kocaeli’de yaşayan ve Kocaeli’nin denizcilerine yön veren denizcileriz. Bizim sloganımız ‘içinizdeki denizi çıkarın’. Çocuklar bizim geleceğimiz. Çocukların denizi öğrenmesi, sevmesi, daha güzel yarınların da anahtarıdır. Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi olarak bunun için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

FOTOĞRAF SERGİSİNE DAVET

İl Kültür ve Turizm Müdürü Fatih Taşdelen de konuşmasında, “Kültürel mirasımızın korunması tanıtılması ve gelecek nesillere aktarılması için kitaplarımız var ve bir dizi çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bugün burada toplanmamızın bir neden de bu değerli kitabımızdır. Müze müdürümüz kitap hakkında bilgi verdi. Bizim burada Deniz Ticaret Odası’yla yapmış olduğumuz iş birliği bununla sınırlı değil.  Birlikte ‘İki Deniz Bir Şehir” fotoğraf yarışması düzenledik ve 1 Ekim de sonuçlanan, 21 Ekim Perşembe saat 14.00’de Tarihi Tren Garı Güzel Sanatlar Galerisi Sergi Salonunda ödül töreni ve sergisini de açacağız. Sizleri de bekleriz. Bu iki çalışmamızı geleneksel hale getirmeyi düşünüyoruz” dedi.

DESTEKLERİNİZİ BEKLİYORUZ

Taşdelen ise sözlerini şöyle tamamladı: “Denizden bahsettik. Yine Karadeniz kıyılarında yapmış olduğumuz sualtı arkeolojik çalışmamız bir ilktir. Buradan bir isteğim var. Kandıra kıyılarından yapmış olduğumuz Büyükşehir ve Kandıra Belediyesinin destekleriyle gerçekleşen su altı arkeolojik kazıları için, önümüzdeki sezonda da devam edecek çalışmalara belediyemizin yanı sıra Deniz Ticaret Odamızın da desteklerini bekliyoruz. Son olarak bu kitabımızın tüm çocuklara hayırlı olmasını diliyorum.”

DAHA FAZLA İSTİFADE EDELİM

Suyun ve denizlerin tarihteki önemine dikkat çeken Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, “ Dünyanın büyük bir kısmı sularla kaplı. İnsan vücudu da sularla kaplı, bu gerçekten çok güzel hazırlanmış bir kitap. Denizin güzelliği ve özelliğini anlatıyor. Denizin üstünü ve altını anlatıyor. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. İki tarafında da denize kıyısı olan bu şehrimizde Denizden daha fazla istifade etmeyiz. Hep birlikte güzel şeyler yapalım” dedi.

KALICI ESERLER

Son olarak söz alan Vali Yardımcısı Gültekin de konuşmasında: “Evet bu zenginliklerin farkındayız ve bu zenginlileri koruyacak ve aktaracağız. Tüm ilimizde yapılacak çalışmaları canı gönülden destekliyorum. Tüm paydaşlarımızla birlikte bu çalışmaları yapmaya devam edeceğim. Bu kalıcı eserlerin bizden sonraki nesillere aktarılması önemlidir. Deniz Ticaret Odamızı tebrik ediyorum. Bu kitaptan öğrencilerimiz yararlanacaktır. Sadece denizin, su ve balık zenginliği değil arkeolojik olarak zenginliklerini görecekler ve bizden aldıkları bayrağı daha ileriye taşıyacaklarına da inanıyorum. Kitabımız herkese hayırlı olsun." Konuşmalarının ardından Müze Müdürü Serkan Gedük, çocuklara kitaplarını imzaladı. Kitaplarını alan öğrenciler protokol ile birlikte toplu fotoğraf çektirdi.

Kaynak: Editör: Cengiz Yücak
 
Etiketler: Kocaeli'de, su, altını, anlatan, kitap, çıktı,
Haber Videosu
Yazarlar
Sayfalar
Arşiv
Haber Yazılımı