Haber Detayı
25 Mayıs 2020 - Pazartesi 14:04
 
Kocaeli ve Sakaryalıların Tren Sorunu
Güncel Haberi


KH/CENGİZ YUCAK Kocaeli'den Göksel Genç isimli okurumuzun "Kocaeli ve Sakarya İllerinin Demiryolu Sorunu-Hızlı Tren Bile Durmayan Büyükşehir, başlığı ile kaleme aldıktan sonra bize gönderdiği yazıda Kocaelililerin tren sorunun ile ilgili çarpıcı detaylar açıklayarak sorular sordu..

İŞTE O YAZI
Salgın Hastalık tehlikesi sonrası TCDD hızlı ve bölgesel trenlerinin durdurulduğunu açıklamıştı. 28 Mayıs itibari ile hızlı tren seferlerinin başlayacağı açıklandı (Cumhurbaşkanlığı genelgesine göre 20 Mayıs tarihinde başlaması gerekiyordu) . Fakat güzergahı Adapazarı-Pendik olarak kısıtlanan Adapazarı treninin ne zaman faaliyete geçirileceği ile ilgili bugün itibari ile açıklama bile yapılmadı.

7 yıl öncesine kadar 30 tren istasyonunda ve günde 24 sefer yaparak faaliyet gösteren Adapazarı treni Sakarya-Kocaeli-İstanbul güzergahında günde 30 bin kişiye hizmet vermekte idi.  Haydarpaşa, Diliskelesi, Körfez, Köseköy, Derbent gibi önemli durakların halen kapalı olması yetmezmiş gibi, sefer sayısı da günde 10 sefere düşürülerek halkın bu ulaşım aracını kullanması kısıtlanmıştır.

Fikri Işık tarafından defalarca sefer sayısının artırılacağı söylenmesine rağmen sefer sayısı eskisi gibi olmamıştır. Son olarak hızlı trenin ilimizde durmayacağını üzülerek öğrendik.

Büyük Şehir olan Sakarya ve Kocaeli illerinde hızlı trenin durmaması bu illerde yaşayanları üzmüştür. Otobüse binmesinde mahsur görülmeyen halkın trene binmesinde ne mahsur görülmüştür?   Vatandaş  cevap beklemektedir.

Ankara-İstanbul arasında taşınması  hedeflenen günlük yolcu sayısı 50 bin açıklanmış idi. Fakat sefer sayısının artırılmaması, Haydarpaşa gibi önemli bir durağın kapalı olması ,hızlı trene yolcu besleyecek  bölgesel trenlerin  faaliyette olmaması veya faaliyetlerinin sınırlandırılmış olması sebebi ile hızlı tren ile Ankara-İstanbul arasında hedeflene yolcu sayısının çok altında olan 6 bin kişi taşınmaktadır. Ayrıca da salgın hastalık sebebi faaliyette olmayan Boğaziçi Ekspresinin Ankara-Arifiye  ilçesi arasında  faaliyet  göstermesi sebebi ile Kocaeli halkı bu trenden de faydalanamamaktadır.

Boğaziçi ekspresi eskisi gibi İstanbul kalkışlı planlanmalıdır. Otobüs firmalarının keyfi fiyat önlemesinin önüne geçmenin en kolay yolu olarak, devlete ait demiryollarının en kısa sürede, hijyen-izolasyon kurallarına uyarak  faaliyete geçirmektir. Devlet eli ile kontrolü izolasyon- hijyen kuralları daha iyi sağlanacağı açıktır.  Bilet fiyatları belirlenirken kamu yararı ön planda tutulmalıdır. 2015 yılında biteceği söylenerek temelleri atılan Karaman ve Sivas hızlı tren projelerinin en kısa sürede devreye alınması daha da önem kazanmıştır.

Bursa iline yapılacak demiryolu hattı da bir an önce liman bağlantısı da  önemsenerek devreye alınmalıdır. İzmir Ankara hızlı tren projesi ile ilgili de kamu bilgilendirilmelidir. İstanbul-Kocaeli-Sakarya illerinde Liman-Demiryolu ve Organize Sanayi demiryolu bağlantıları olmadığında, olan bağlantılarının bir çoğunun da Hızlı tren sebebi ile iptal olması ile tüm yük taşımacılığı karayolu ile yapılmaya başlanmıştır.

Öncelikle daha önce olup iptal edilen, Haydarpaşa limanından başlanarak demiryolu bağlantıları yapılmalıdır. Liman-Organize sanayi demiryolu bağlantıları bir an önce yapılmalıdır.

Sanayicini hammade ve üretiği ürünleri ucuz ve hızlı nakletmesi için demiryoluna ihtiyacı vardır. Liman şehri olan Kocaeli-Bursa-İstanbul illeri için liman demiryolu bağlamtıları vazgeçilmezdir..

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Kocaeli, ve, Sakaryalıların, Tren, Sorunu,
Haber Videosu
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Kocaeli Nöbetçi Eczaneleri
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Arşiv
Haber Yazılımı