Haber Detayı
14 Haziran 2019 - Cuma 21:21
 
TÜSİAD O GÖRÜŞMEYE KATILDI
Ekonomi Haberi


1 Temmuz tarihi itibariyle AB dönem başkanlığını üstlenecek Finlandiya'da gerçekleşen toplantıda, Avrupa iş dünyası Avrupalı karar alıcılar ile önceliklerini paylaştı. Zirveye katılan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski Gümrük Birliği'nin AB üyeliği süreci çerçevesi içinde güncellenmesinin tüm Avrupa için önemini vurguladı. 

Avrupa İş Dünyası Konfederasyonu BusinessEurope Başkanlar Konseyi toplantısı, AB Dönem Başkanlığı görevini 1 Temmuz'da üstlenecek olan Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de 13-14 Haziran tarihlerinde gerçekleşti.

Toplantı kapsamında Avrupa iş dünyasının öncelikleri, önümüzdeki altı ay AB Dönem Başkanlığı'nı üstlenecek resmi temsilcilerle paylaşıldı.

Helsinki Başkanlar Zirvesinde TÜSİAD, Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, Genel Sekreter ve Yönetim Kurulu Üyesi Bahadır Kaleağası ile TÜSİAD-TİSK AB Temsilcisi ve BusinessEurope Daimi Delegesi Dilek Aydın tarafından temsil edildi.

Simone Kaslowski Finlandiya Cumhurbaşkanı ile görüştü

Resmi program 13 Haziran'da Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gerçekleşen görüş alışverişi ile başladı. TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski'nin Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile görüşmesinde AB'nin geleceği, küresel ekonomi ve Türkiye'nin AB süreci konuları ele alındı.

Başkanlar Konseyi toplantısının bugün gerçekleşen açılış oturumunda ise, Finlandiya Başbakanı Antti Rinne'nin katılımı ile somut AB öncelikleri ve politika çözümleri tartışıldı. BusinessEurope üyeleri daha sonra Avrupa Parlamentosu seçim sonuçları ve AB kurumlarında yeni dönem, Çin ile ilişkiler ve Brexit süreci gibi stratejik öneme sahip konuları değerlendirdi. TÜSİAD bu konudaki görüş ve çalışmalarını katılımcılar ile paylaştı.

Avrupa iş dünyasından gümrük birliğinin güncellenmesine destek

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, Gümrük Birliği'nin AB üyeliği süreci çerçevesi içinde güncellenmesinin tüm Avrupa için önemini vurguladı. Konunun 29 Nisan tarihli BusinessEurope Ticaret Stratejisi belgesinde de yer aldığına dikkat çekti.

Kaslowski konuşmasında özetle şu görüşleri paylaştı:

"Avrupa bir dönüm noktasında. Dijital dönüşüm çağında sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda etkili bir şekilde ilerlemek için Avrupa'da yeni bir siyaset anlayışına ve sağlam politika uygulamalarına ihtiyaç var. Avrupa'nın demokratik, ekonomik ve sosyal değerlerinin test edildiği bu dönemde, öngörülü, yapıcı ve kapsayıcı bir yaklaşım her alanda gereklidir. Bu yönde, Türkiye'nin AB entegrasyon süreci Avrupa'nın geleceğine sağlayacağı katkı temelinde yeniden somut zeminde canlandırılmalı"
 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: TÜSİAD, O, GÖRÜŞMEYE, KATILDI,
Haber Videosu
Öne Çıkanlar
Yazarlar
Kocaeli Nöbetçi Eczaneleri
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Arşiv
Haber Yazılımı