TÜRKİYE’DEKİ OTOMOBİLLERİN % KAÇI LPG’Lİ?ÖDÜLLÜ PROJEDE ÇAYIROVA İMZASIBAŞKAN ZEYTİNOĞLU AÇIK KONUŞTUKocaeli'de bir OSB daha kuruluyorBAŞKAN ATMACA NEYİ DÜŞÜNÜYOR?GİRİŞİMCİLER BAŞKANLARA GİTTİCep telefonunda zam!MARSİAD'dan Başsavcı Kuruçay'a ziyaret

GOSB-GEBZE- İMES-DİLOVASI

Cengiz YÜCAK
07.12.2016 / 00:00

 Hızla nüfus alan ve çarpık sanayileşmeden dolayı yaşam alanları daralan Gebzelilerin derdi; bu sanayicilerin havasını, yolunu, suyunu, taşını ve toprağını kullandıkları halde Gebzelilere kirli hava ve kilitledikleri trafiği bıraktıktan sonra bu kente geriye dönüp bakmamalarıdır..
Bu kentin tanıtımına, kültürüne, sosyal ve ticari yaşamına artı değer katmamalarıdır..
Alın size somut iki örnek;
1986 yılında kurulan Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB) 30. kuruluş Yılını, GOSB sanayicileri ve GOSB’un kuruluşu ve gelişimine önemli katkılar sunan şahsiyetlerle birlikte Sakarya'da NG Hotels Güral Sapanca’da gerçekleştirilen organizasyon kutladı.
Bu haber Gebze kamuoyunda "30 yıldan beri Gebze'nin havasını, suyunu, taşını, toprağını ve yolunu kullanarak Gebze'de para kazananlar neden 30. kuruluş yılını Gebze'de ki bir otelde Gebzeliler ile kutlayarak hem Gebze'ye bu yönde bir artı değer katmayı hem de Gebze'nin bu yönüyle de tanıtımına katkı sunmayı tercih etmezler" şeklinde tepki buldu..
18 Nisan 2016 tarihinde yapılan Gebze Teknik Üniversitesi Girişimcilik Zirvesi; “Girişimci Vizyon, Güçlü İnovasyon” etkinliği Gebze bölgesindeki sanayi kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin katılımı ile yapılacak olmasına rağmen bu zirvenin Gebze yerine İstanbul Pendik'te bir otelde yapılacak olması ve Gebze Belediyesinin adeta pas geçilerek Pendik Belediyesinin konferansa dahil edilmesi kafalarda "Hani GTÜ'nün yüzü Gebze'ye dönük olacaktı? Böylesine güçlü bir konferans Gebze'ye değer katacakken neden İstanbul'da yapılıyor" şeklinde soru işareti bıraktı..
Biz haberpi.com'dan yaptığımız haber ile hem GTÜ'ye hem de GOSB'a "Gebze'nin sanayicisi ve Gebze'nin üniversitesi olduğunuz halde bu tür etkinliklerinizi neden Gebze'de yaparak Gebze'nin tanıtımına katkıda bulunmuyorsunuz" diye sorduk..
Yanıt?
Tısssssss yokkkkkk
GEBZE'NİN DERDİ KÖŞKER'İN DERDİ
2009'da Gebze Belediye Başkanı seçilen Adnan Köşker'in o günden beri hiç dilinden düşürmediği ve her platformda yüksek sesle dile getirdiği "MARKA KENT GEBZE" diye bir söylemi var..
Başkan Köşker "MARKA KENT GEBZE" dedikçe ben Gebze'yi gözümün önüne getirdikten sonra "Hayır Başkan bu kent marka falan değil" diye itiraz ederek "ARKA KENT GEBZE" manşetleri attım..
Bu manşetime o günün Gebze Kaymakamı Salih Karabulut ile birlikte çok içerleyen Başkan Köşker bir gün bana "Cengiz bey ben kentin eksiklerinin ve yaşamsal zorluklarının tabi ki farkındayım. Lakin bunun çözümü kentin ismini daha da kötülemekte değil. Marka diyelim marka olmasına katkı sunalım ki, Gebze daha daha iyiye gitsin" dediğinde kısmen kendisine hak vererek "marka kent olma konusunda bizim de tuzumuz olsun" diye düşünerek "ARKA KENT GEBZE" söylemini terk ettik..
Başkan Köşker'de Gebze'nin markalaşması için çaba göstermeye devam ediyor..
Lakin benim buradan Başkan Köşker'e bir önerim var;
Nasıl ki; Gebze'nin menfaati için bana gelip o kötü söylemi bir daha söylememem gerektiği ricasında bulundunuzsa, şimdi de aynı şekilde GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün ile GOSB Başkanı Vahit Yıldırım'a gidip "Bu kentin STK'ları, siyasetçileri ve bürokratlarına sadece nezaket ziyaretleri yapmakla bu kentin gelişimine katkı sunulmaz. Lütfen Gebze'nin menfaati için, kentimizin markalaşmasına ve tanıtımına katkısı olabilecek bu tür etkinliklerinizi Gebze hudutları içinde yapınız" ricasında bulunabilirsiniz..
GOSB Başkanı Vahit Yıldırım'a önerim gidip Dilovası'nda kurulu bulunan İMES başkanı Süheyl Erboz'dan Dilovalılar ile nasıl kaynaştığı konusunda tecrübe edinmesidir..
İlçenin eğitimi, kültürü ve yaşlılarına olan hizmetlerinden ötürü Dilovalılar Süheyl Erboz'u, Dilovası Kent Konseyi Başkanı yapmıştılar da..

Etiketler:
Bu yazi toplam 2691 defa okundu
Bu haberde sizin de yorumunuz yayınlanabilir! Lütfen üye girişi yaparak bir yorum gönderin.
Yorum gönderebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye Girişi | Üye Ol
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.